Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 Covorase scari/trepte

Apartament Iași

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 

De ce nu reusesc producatorii romani sa vanda in supermarketuri

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#415
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Post_bcristian_, on 24 august 2020 - 20:05, said:



In primul rand, de ce as vrea sa-i ajut pe cei care se incadreaza la primele puncte? Adica sa-l sponsorizez pe hotul care ma otraveste?
Apoi, cum se face ca agricultorii din Polonia, Ungaria, Grecia, Italia, Spania si alte tari cu salarii mai mari decat aici vand la noi?
pentru că mulți producatori, subvenție, supraproductie.. daia vand la noi.

#416
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postsilesax, on 24 august 2020 - 19:43, said:

cum dracu să nu fie terfelit producatorul român daca în piața producatorilor 80 % sunt producatori ce au atestat de producator emis de scârbele corupte din primarii si care nu știu ce înseamnă să cultivi o legumă....
de exemplu, acu datorita faptului ca rosia românească este scumpă stiti ce fac?, se aduce cu camionul roșii de impirt la 2 lei, astia le iau, le rup coditele si le mut in ambalaj dasta de producator, apoi vand roșii românești de Matca.., Normal ca tu ca cumpărător îi înjuri apoi pe cei din Matca ca produc roșii cu alb pe înăuntru...

Ce le mai cunosti, berbecule --- ai vandut si din astea?

#417
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si știi de ce e supraproductie? pentru ca le bagă la îngrășăminte de pârâie, daia.

#418
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,913
  • Înscris: 25.12.2016

View Postsilesax, on 24 august 2020 - 20:09, said:

si știi de ce e supraproductie? pentru ca le bagă la îngrășăminte de pârâie, daia.
Si la noi nu se baga, asa-i? Mananci rosii romanesti, naturale, in februarie.
Inteleg ca ai o fixatie, dar la tine miroase deja a prostie.

#419
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostBibulus, on 24 august 2020 - 20:08, said:



Ce le mai cunosti, berbecule --- ai vandut si din astea?
nu am vândut dastea mă boule (mentionez pentru moderatori ca si boul e animal la fel ca berbecul), nu am loc sa vand ce produc din cauza la astia ce se dau producători si vand legume din import drept legume românești.

View PostManasu, on 24 august 2020 - 20:11, said:


Si la noi nu se baga, asa-i? Mananci rosii romanesti, naturale, in februarie.
Inteleg ca ai o fixatie, dar la tine miroase deja a prostie.
unde dracu vezi tu ca discutam de rosii si de luna februarie??

#420
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postsilesax, on 24 august 2020 - 20:13, said:

nu am loc sa vand ce produc din cauza la astia ce se dau producători si vand legume din import drept legume românești.
Deci, de aceea te zvarcolesti tu pe aici, ca n-ai gasit unde sa-ti vinzi rosiile chimizate. :)

Asta e rezultatul anilor in care v-ati batut joc de clienti, si le-ati vandut produse proaste. Acum va dau si clientii placute suedeze sa va saturati!

#421
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))), mănâncă bre roșii nechimizate, fi var chimizarea a dracu că v au spalat creierii astia cu chimizarea 🤭
Oricum voi sunteți daia de alegeti roșii fara defecte si perfect rotunde care tin mult :))))

#422
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostM0D3, on 24 august 2020 - 20:16, said:

va dau si clientii placute suedeze sa va saturati!

ma alatur si eu sa dau fara numar la toti legumicultorii vopsiti ---- sa aiba pentru tot neamul lor de hoti.
si le urez sa ramana in saracia si prostia lor ---- pana vor intelege ca nu mai tine smecheria, si ca in fiecare an au tot mai putini fraieri care cumpara nutretul lor.

#423
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016
Naravul acesta nu va trece. Sunt zeci de ani de cand a cazut comunismul, iar naravul a ramas si chiar s-a amplificat. Acesti smenari (ca nu-i pot numi agricultori) prefera sa se planga in fiecare an ca este greu si ca nu au unde vinde, ca nu au loc de legumele straine, in loc sa schimbe modul de lucru si sa renunte la escrocherii. Aceste specimene (inclusiv "agricultorul turmentat" care bantuie pe aici) nu pot gandi in perspectiva; ei merg inainte precum bolovanii, repetand greselile si gainariile la nesfarsit. Eu unul niciodata nu voi da direct bani unor astfel de specimene; din partea mea pot sa crape cu totii, oricum nu aduc niciun castig in economie, fiind doar niste lipitori sustinute din banul public prin tot felul de subventii.

Edited by Reniz, 24 August 2020 - 20:34.


#424
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,913
  • Înscris: 25.12.2016

View PostReniz, on 24 august 2020 - 20:33, said:

din partea mea pot sa crape cu totii, oricum nu aduc niciun castig in economie, fiind doar niste lipitori sustinute din banul public prin tot felul de subventii.
Subventiile in agricultura se practica la greu in toata Uniunea Europeana, si nu numai. Este un sector ce trebuie ajutat constant, si se pompeaza sume enorme, in chip de subventii, in orice tara.

#425
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai anual vand cateva zeci de tome de legume catre populatie buee, semănate crescute si culese de mine.., statul si ue imi dau 2100 lei, anafu si consiliul local imi iau 7500 lei. de curiozitate tu ce plus valoare produci buee???

#426
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016

View PostManasu, on 24 august 2020 - 20:36, said:

Subventiile in agricultura se practica la greu in toata Uniunea Europeana, si nu numai. Este un sector ce trebuie ajutat constant, si se pompeaza sume enorme, in chip de subventii, in orice tara.

Da, dar altii reusesc sa exporte masiv, pe cand prostii nostri nu reusesc nici sa-si vanda recoltele pe plan local. Subventia acordata de polonezi isi atinge scopul, aia exporta legume si fructe tot anul. La fel si alte state. Dar subventiile romanesti se pierd in neant, tocate de smenari si gainari jegosi. Si in fiecare an apar bocitorii astia, care se plang cat de greu le e, si ca nu le cumpara lumea marfa, ca le ia statul taxe mari, si tot felul de alte scuze penibile sub care incearca sa-si deghizeze prostia si apucaturile de gainari. De aceea au si ramas inapoiati.... restul Europei de Est s-a civilizat continuu, la noi continua sa aiba veceu in fundul curtii si carute trase de cai, ca in Evul Mediu. Cu astia vreti sa facem agricultura?!

#427
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai ca a apărut si wc ul din fundu curtii si căruța cu cai în discutie  :))), bag o si paia cu spălatul în lighean si apoi o să aflam de ce nu si pot vinde producatorii români marfa in supermarket :))))

#428
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am cules de azi 400 kg rosii, 250 kg vinete si 200 kg ardei gras 👍

#429
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Le-ai "cules" din vreun depozit sau din vreun tir --- ca n-ai taraba. Daca aveai, spuneai unde vinzi.

#430
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mare ti e gradina doamne 🤕, din cauza voastră nu merge agricultura românească, ca nu știți să deosebiti o legumă autohtona față de una de import.. 🤕

#431
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,913
  • Înscris: 25.12.2016

View Postsilesax, on 24 august 2020 - 21:19, said:

din cauza voastră nu merge agricultura românească
Te pacalesti singur, e mai usor sa arunci vina asupra altora.
Insa asta nu va schimba cu nimic starea de fapt: in fiecare an supermarketurile isi maresc avansul, si numai producatorii romani seriosi reusesc sa intre in afaceri cu ele.

De aproximativ doua luni, rosiile din supermarketuri sunt romanesti. De la producatorii seriosi, care indeplinesc cerintele si standardele de calitate si de siguranta.

#432
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mâine o să m a duc sa cumpar o rosie de acolo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate